EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۵ مهر
راهنماي Scopus
تاریخ به روزرسانی: 1398/06/17

معرفي پايگاه اسكوپوس:

پايگاه اطلاعاتي اسكوپوس بزرگترين و دومين پايگاه استنادي و چكيده مقالات كارشناسي شده و ارزيابي شده از مجلات علمي، كتاب­ها و گزارشات كنفرانس­ها در جهان
مي­باشدكه روزانه بروزرساني مي­شود. اسكوپوس توسط ناشر هلندي الزوير(
Elsevier) ايجاد شده است.پايگاه Scopus ابزار خوبي براي پژوهشگران در حوزه‌هاي مختلف است كه علاوه بر چكيده مقالات، داراي فهرست منابع هر مقاله نيز بوده و بدين ترتيب امكان محاسبه تعداد استنادات به هر مقاله را فراهم مي‌كند.در اين پايگاه، علاوه بر جستجو و دسترسي به مقالات مي‌توان فعال‌ترين نويسنده، سازمان، مراكز تحقيقاتي و مجلات در هر حوزه موضوعي را تعيين و رتبه بندي كرد و عملكرد مجلات علمي را از سال 1996 تا سال جاري مشاهده كرد.اين پايگاه زمينه‌هايي از جمله علوم زيستي، پزشكي، علوم پايه، مهندسي، فني، علوم اجتماعي و علوم انساني و ساير حيطه‌هاي علمي را تحت پوشش قرار مي‌دهد.

افراد با نيازهاي اطلاعاتي متفاوت مي­توانند از اين پايگاه استفاده نمايند.پژوهشگري كه در پايگاه به جستجوي مقالات در حوزه موضوعي خاص مي­پردازد، محقق و يا عضو هيأت علمي كه به دنبال وضعيت استنادي خود يا يك مجله مي­باشد و يا كتابدار و كارشناس علم سنجي كه تحليل نتايج پژوهش­ها  برايش اهميت دارد.

پايگاه استنادي اسكوپوسبراي نويسندگان مقاله نيز، پروفايلي را ايجاد مي­كند كه در آن اطلاعاتي از جمله افيليشن (affiliation) ،تعداد آثار چاپ شده،ارجاع دهي به منابع مقالات و ...ثبت مي گردد و همچنين شناسه اچ رابراينويسنده حساب مي‌كند.

عضويت در پايگاه: (Register)

با ثبت نام و عضويت در پايگاه و ارائه پست الكترونيكي خودمي­توان از مقالات جديد و بروز در حوزه موضوعي خود با استفاده از سيستم آگاهي­رساني (Alert) اطلاع يافت و اطلاعات را ذخيره كرد. براي عضويت، گزينه Register را انتخاب و فرم عضويت را پر نماييد. در مراجعات بعدي، ديگر نيازي به عضو شدن نداريد و فقط با انتخاب گزينه Login و وارد نمودن شناسه كاربري و رمزعبور خود، از امكانات سايت بهره ببريد.                                                                                            

با استفاده از Alert مي­توان از جستجوها، از استناد به نويسندگان و از استناد به مقالات آگاهي يافت.اگر در پايگاه ساينس دايركت (Science Direct) عضو شده ايد، مي­توان با همان شناسه كاربري و رمزعبور خود در اين پايگاه وارد شويد چون اين دو پايگاه استنادي هردو توسط شركت الزوير تهيه شده اند.

جستجو در پايگاه (Search):

Document search: جستجوي منابع/ مدارك

Author search: جستجوي نويسنده منبع/ مدرك

Affiliation search: جستجوي منابع/ مدارك يك سازمان يا دانشگاه

Advanced search: جستجوي پيشرفته در پايگاه

Document Search:

گزينه Document Search امكان جستجوي موضوعي را در پايگاه فراهم مي­كند.

 
 با نوشتن عبارت يا كليدواژه مشخص در كادر سرچ، مي­توان نوع فيلد آن را تعيين كرد كه عبارت يا واژه موردنظر را در چه جايي جستجو كند.

All field: همه زمينه ­ها

Article title, Abstracts, keywords: عنوان مقاله يا چكيده يا كليدواژه

Authors: نويسندگان

First title: نويسنده/ پديدآور اصلي

Source Title: عنوان منبع

Article Title: عنوان مقاله

Abstract: چكيده

Keywords: كليدواژه ها

Affiliation: وابستگي سازماني

و...

 

انتخاب گزينه Limit:

با انتخاب گزينه Limit، مي­توان محدوديت هاي خاصي را در جستجو اعمال كرد.در اين قسمت مي‌توانيد مشخص سازيد كه مدرك مورد نظر شما در چه سالي منتشر شده باشد يا اينكه در چند روز گذشته به پايگاه اضافه شده باشد.

 

 
 در قسمت Date Range:

در كشوي روبه روي Published، مي­توان براي منبع موردنظر و مورد جستجو بازه زماني خاصي را تعيين كرد.

حداقل و حداكثر(ازسال... تا سال...) براي منبع درنظر گرفت.


 
 

و يا مي­توان با انتخاب عبارت Added to Scopus in the last، تعيين كرد كه منبع موردنظر در يك هفته قبل(هفت روز)، دوهفته قبل(چهارده روز) و يا يك ماه قبل(سي روز) به اسكوپوس اضافه شده باشد و قابل جستجو در اين پايگاه باشد.

 

درقسمت Document Type، مي­توان نوع منبع يا مدرك موردنياز خود  را تعيين كرد:

مقاله پژوهشي يا مقاله مروري/ مقاله پژوهشي / مقاله مروري / مقاله درحال چاپ / كتاب يا فصلي از كتاب / كتاب / فصل كتاب به صورت مجزا/ و... باشد.

 

در قسمت Access Type، مي­توان نوع دسترسي (دسترسي باز بودن منبع يا همه نوع دسترسي) را انتخاب كرد.

در نهايت با انتخاب Search، جستجوي موردنظر به نتايجي حاصل مي­شود.

 

پس از انتخاب سرچ، آن چه را كه در قسمت قبل نوشته و اعمال كرده ايد درقسمت Search history نشان داده مي­شود و همچنين تعداد مدارك به دست آمده را نيز مشخص مي­كند.

 
 

در قسمتي كه در تصوير نشان داده شده است، مي­توان درموارد بازيابي شده، مواردي را اعمال كرد. آگاهي رساني درمورد واژه يا عبارت و يا موضوع مورد جستجو، ذخيره موارد بازيابي شده ، ويرايش عبارت مورد جستجو و يا حذف اطلاعات موردنظر در جستجو.

در مرحله بعد، اگر برروي تعداد مدارك به دست آمده كليك كنيد، صفحه جديدي داراي جزئيات بيشتر مطابق شكل زير نمايش داده مي­شود.

 

در اين صفحه اطلاعاتي همچون تعداد مدارك به دست آمده، ويرايش فرمول جستجو، ذخيره عبارت جستجو، آگاهي رساني و خبرخوان (RSS) كه از ابزارهاي اطلاع­ رساني هستند ديده مي­شوند.

درقسمت سمت چپ اين پايگاه و دركنار نتايج جستجو، مواردي به چشم مي­خورد.ازجمله:

1-عبارت Search within results: كه مي­توان به كمك اين گزينه در داخل نتايج جستجوي موردنظر، با واژه­هاي ديگرمحدوديت و تغييراتي ايجاد كرد.

 

2- Refine results: اين گزينه، جستجو را به Access type(نوع منبع)، Year(سال انتشارمنبع)، Authorname(نام نويسنده)، Subject area(حوزه موضوعي)، Document type(نوع مقاله)، Source title(عنوان مجله منبع)، Keyword(كليدواژه)، Affiliation(وابستگي سازماني يا نام سازمان و دانشگاه)، Funding sponsor(پشتيبان يا حامي منبع)، Country(كشوري كه منبع موردنظر در آن كارشده است)، Source Type(نوع منبع) و Language(زبان منبع) مي­باشد كه هركدام را مي­توان به موارد موردنظر و دلخواه محدود كرد.        

 

Limit to: نتايج بازيابي شده را با گزينه ­هايي كه در بالا ذكر شد، مي­توان محدود كرد و سپس Limit to را براي اعمال تغييرات انتخاب كرد.

Exclude: برعكس Limit to عمل مي­كند و گزينه­ هايي را كه در قسمت Refine results براي اعمال محدوديت در سرچ انتخاب شده است را در سرچ ناديده مي­گيرد و حذف
مي­كند. براي مثال چنانچه بخواهيد ركوردهايي كه از يك نويسنده خاص است را حذف كنيد، در قسمت
Refine results نام نويسنده موردنظر و سپس گزينه Exclude را انتخاب نماييد.

 

در سمت راست پايگاه، نتايج جستجو نشان داده مي­شوند.

Analyze search results: با انتخاب اين قسمت، نتايج جستجو براساس سال، نام نويسنده، نام سازمان، نام كشور، نوع منبع و حوزه موضوعي به شكل نمودارهايي مشخص، قابل تجزيه و تحليل هستند.

 
 
 
 
 

در قسمت مشخص شده در تصوير بالا، مي­توان نتايج جستجو را براساس تاريخ(جديدترين و قديم ترين سال)، استناد(بيشترين و كمترين استناد)، ارتباط منابع با موضوع، نام الفبايي نويسنده(A-Z يا Z-A)، عنوان الفبايي منبع(A-Z يا Z-A) دسته بندي كرد.

با انتخاب منبع موردنظر، گزينه­هاي Export، Download، View citation overview، View cited by، Add to list و تصوير چاپگر، پاكت و پي­دي­اف منبع نمايان مي­شود.

 

با انتخاب گزينه Export، مي­توان از منبع يا منابع انتخاب شده خروجي به صورت هاي مختلف تهيه كرد. (مندلي، اندنوت، ...)

اگر به دنبال تحليل­هاي استنادي از منبع هستيد با انتخاب View citation overview، پنجره­اي جديد باز مي­شود.

 
 دراين قسمت، تعداد استنادات به منبع، در سال­هاي مختلف نوشته شده و به صورت نموداري نمايش داده شده است. همچنين در اينجا شاخص اچ ايندكس منبع(اين شاخص با در نظر گرفتن تعداد مقالات پراستناد افراد و تعداد دفعات استناد شدن آن مقالات توسط ديگران محاسبه مي‌شود(نيز مشخص مي­شود و با كليك برروي View h-graph اچ ايندكس به صورت نمودارنشان داده مي­شود.

مي­توان با انتخاب گزينه Export از محتويات منبع موردنظر خروجي اكسل تهيه كرد و با انتخاب Print، اطلاعات صفحه موجود را چاپ كرد.

 

مقالات و يا منابعي كه به منبع موردنظراستناد كرده اند، در پايين صفحه با جزييات مشخص شده اند.

مي­توان استنادات به منبع را براساس تاريخ (قديم ترين يا جديدترين) و تعداد استنادات (از كم به زياد يا زياد به كم) دسته بندي كرد.

 

در زير هر منبع بازيابي شده، مواردي به صورت View abstract، View publisher و Related document مشاهده مي­شود كه براي مثال با انتخاب View abstract، چكيده منبع نمايان مي­شود كه كليدواژه هاي موردجستجو در آن با رنگ متفاوت مشخص شده اند، اگر بخواهيد اطلاعات چكيده مخفي شود، Hide abstract را انتخاب نماييد.

 
 و يا با انتخاب View publisher، مستقيما به مجله­اي كه اين منبع در آن منتشر شده است، هدايت مي­شويد.
 
 

 Author search:

اگر دنبال نويسنده‌اي خاص هستيد از گزينه Author Search استفاده كنيد:

با انتخاب Search، در منوي بالاي صفحه و سپس انتخاب Author search، با وارد نمودن نام خانوادگي و نام كوچك و وابستگي سازماني نويسنده اي خاص و يا وارد نمودن شناسه اركيد نويسنده، مي­توان به مداركي از نويسنده موردنظر دست يافت.

بعد از بازيابي مدارك مربوط به نويسنده موردنظر، مي­توان هر مدرك بازيابي شده را تجزيه و تحليل كرد و تعداد استنادات به هر منبع از نويسنده موردنظر را مشاهده كرد.

 

 Affiliation search:

در اين قسمت شما مي‌توانيد شغل يا وابستگي سازماني نويسنده را در Affiliation جستجو كنيد.

در اين قسمت با وارد نمودن نام دانشگاه موردنظر، مي­توان تمام منابعي كه در اين پايگاه با اين نام نمايه شده اند و قابل جستجو و بازيابي هستند مشاهده نمود.

 
 در اينجا با وارد نمودن نام دانشگاه علوم پزشكي بيرجند به عنوان مثال، تعداد 881 مدرك بازيابي شد كه نويسندگان از اين نام در مدارك خود استفاده كرده اند و به نوعي وابستگي سازماني خود را با نام Birjand University of Medical Scienceدر مدارك خود نشان داده­اند.

با كليك بر روي عنوان دانشگاه علوم پزشكي بيرجند، صفحه اي جديد باز مي­شود.

 

درصفحه موردنظر، مي­توان اطلاعاتي را مشاهده نمود. ازجمله:

اطلاعاتي درمورد عنوان نام دانشگاه: اين كه دانشگاه دركجا و در چه استاني در كشور واقع شده است؟/ شناسه منحصربه فردي كه به عنوان دانشگاه اختصاص داده شده است/ و ديگر انواع و فرمت هاي نوشتن نام دانشگاه

در سمت راست صفحه مي­توان، تعداد مدارك مربوط به دانشگاه و تعداد نويسندگاني از اين دانشگاه كه در پايگاه اسكوپوس منبعي را ارائه و منتشر كرده­اند مشاهده كرد. با كليك برروي هركدام، صفحه اي باز مي­شود كه اطلاعات هرقسمت را به صورت مجزا نشان مي­دهد. اگر برروي تعداد مدارك كليك نماييد، تعداد مدارك مربوط به دانشگاه علوم پزشكي بيرجند بازيابي مي­شود، همچنين با انتخاب تعداد نويسندگان، نام نويسندگان منابع همراه با تعداد مدارك شان نشان داده و بازيابي مي­شود.

در قسمت پايين صفحه، درسمت راست صفحه نموداري دايره­اي شكل از حوزه­هاي موضوعي كارشده در اين دانشگاه مشاهده مي­شود، همچين در قسمت سمت چپ نمودار، حوزه­هاي موضوعي همراه با تعداد مقاله هاي نوشته شده در حوزه هاي موضوعي مشخص شده است.

اين ويژگي براي متمايز كردن مؤسسات يا گروه اسناد وابسته به يك سازمان مفيد است.

جستجوي پيشرفته (Advanced Search):    براي انجام جستجوي پيشرفته و با استفاده از عمل گرهاي منطقي (AND,NOT,OR) و كدهاي مختلف كه خود پايگاه مشخص كرده گزينه Advance Search را انتخاب كنيد.

 
 از منوي بالاي صفحه پايگاه اسكوپوس، با انتخاب   Sources، مي­توان مجلات موردنظر را براساس حوزه موضوعي، عنوان، ناشر و ISSN مجله بازيابي كرد.
 

شاخص سايت اسكور(CiteScore): يك شاخص استنادي براي اندازه­گيري تأثير استنادي مجلات است. سايت اسكور از تقسيم استنادات به مقالات سه سال اخير بر تعداد مقالات سه سال اخير به­دست مي­آيد كه در اينجا از بيشترين تا كمترين مقدار نشان داده شده است.

شاخص اسنيپSNIP:ميزان تأثير استناد را با وزن دادن به استناد بر اساس كل استنادات دريافتي يك حوزه موضوعي مي سنجد. بنابر اين تأثير يك استناد مي تواند در يك حوزه موضوعي نسبت به يك حوزه موضوعي ديگر ارزش بيشتري داشته باشد. اين شاخص در پايگاه اسكوپوس قابل مشاهده است.

شاخص ها و تحليل هايي كه از مجلات، نويسندگان و پژوهش­ها در اين پايگاه ارائه مي­شود مي­تواند براي كتابدار و كارشناس علم سنجي كه به دنبال تحليل نتايج است مفيد مي­باشد.

از منوي سمت چپ پايگاه، نيز مي­توان در مجلات موردنظر محدوديت اعمال كرد.

 
تعداد بازدید: 303
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
خراسان جنوبي- بيرجند  - خيابان آيت ا... غفاري - دانشگاه علوم پزشكي بيرجند - كتابخانه مركزي
تلفن: 64-05632381750  دورنگار: 31631133-056   كدپستي: 9717853577     E-mail: library[@]bums.ac.ir
ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal