راهنماي منبع ياب
 
 سامانه منبع­ ياب يكي از سامانه­ هاي دوازده­گانه نظام نوين اطلاعات پژوهش­هاي پزشكي ايران (نوپا) مي­باشد. اين سامانه ابزاري براي تسهيل دستيابي به فهرست كتاب­ها، مجلات و راهنماهاي باليني موجود در پايگاه­ها و منابع اطلاعاتي الكترونيكي قابل دسترس در شبكه علمي وزارت بهداشت و دانشگاه­هاي علوم پزشكي كشور به شمار مي­رود، همچنين مي­توان از آن به عنوان ابزاري مناسب براي شناسايي، انتخاب و اعتبارسنجي مجلات نيز استفاده كرد. هم­اكنون اين سامانه از طريق آدرس rsf.research.ac.ir قابل دسترسي است.
 
 مجلات علمي موجود در سامانه شامل تمام مجلات علمي معتبر و مورد اشتراك وزارت بهداشت از ناشرين مختلف، مجلات با دسترسي رايگان (Open source) و مجلات نمايه شده در بانك­هاي اطلاعاتي معتبر نظير Embase، Scopus، Pubmed، ISI و مجموعه ي DOAJ است.

كتاب هايموجود در سامانه شامل كتاب­هاي مورد اشتراك وزارت بهداشت از ناشرين مختلف و كتاب­هايي با دسترسي رايگان (Open Source) مي­باشد.

سامانه منبع ياب علاوه بر مجلات و كتاب­ها، شامل راهنماها، فيلم­ها، تصاوير آموزشي و بانك­هاي اطلاعاتي الكترونيكي مورد اشتراك وزارت بهداشت نيز است.

اهداف ايجاد سامانه منبع ياب:

1-      تهيه فهرست كامل و به روز منابع مورد اشتراك وزارت بهداشت

2-      فراهم­سازي امكان جستجوي كليدواژه­اي، بازيابي الفبايي و موضوعي مجلات و كتاب­ها و راهنماهاي باليني آموزشي
راه اندازي اين سامانه به محققان و كاربران كمك مي­كند كه اگر در جستجوي منبعي از جمله مجله، كتاب و يا راهنماي آموزشي خاصي مي­باشند، بتوانند پايگاه­هاي اطلاعاتي كه آن مجلات و كتاب­ها و ... را ارائه مي­دهند را شناسايي نمايند. همچنين از طريق اين سامانه مي­توان به اطلاعاتي از قبيل عنوان، حوزه موضوعي، ناشر، پايگاه نمايه كننده منبع و در مورد مجلات به اطلاعاتي بيشتر شامل شاخص­هاي رتبه بندي و ارزيابي دست يافت و يا اينكه از مورد اشتراك بودن منابع و پايگاه­هاي اطلاعاتي توسط وزارت بهداشت آگاهي پيدا كرد.

امكانات ويژه اين سامانه:

در قسمت بالاي اين سامانه چند زبانه با امكانات منحصر به فرد از قبيل جستجوي ساده، جستجوي پيشرفته، جستجوي موضوعي و جستجو براساس رتبه بندي Scopus و ISI در اختيار پژوهشگران قرار دارد.

 
 

شاخص­هاي ارزيابي و رتبه بندي مجلات در اسكوپوس نظير CiteScore، SNIP، SJR و چارك­هاي چهارگانه هر مجله (Q1، Q2، Q3، Q4) در بهترين گروه موضوعي مربوطه را نمايش مي­دهد، تا مجله­اي مناسب براي انتشار مقاله جستجو، بازيابي و انتخاب شود.

در اين سامانه مي­توان از نتايج مورد جستجو و بازيابي شده خروجي اكسل نيز تهيه كرد و يا اقدام به چاپ صفحه جاري از جستجو نمود.

جستجوي ساده :

در جستجوي ساده با وارد كردن اطلاعات فيلدهاي جستجو مي­توان به جستجوي مجله، كتاب و يا راهنماي مورد نظر پرداخت و به متن مقالات و كتاب­ها و محتواي راهنما دسترسي يافت. نيازي به كامل كردن تمامي موارد جستجو نيست و فقط با تكميل يكي از كادرهاي جستجو مي‌توان نتايج جستجو را مشاهده نمود.

جستجو در اين سامانه به صورت بلادرنگ بوده و به محض تايپ قسمتي از واژه مورد نظر، منابعي كه اين واژه در عنوان آن­ها وجود دارد ظاهر مي شوند. به عنوان مثال اگر مي خواهيد بدانيد كه مجله Lancet  از طريق كدام يك از پايگاه­هاي اطلاعاتي مشترك در دانشگاه علوم پزشكي بيرجند قابل دسترس مي­باشد مي­توانيد در بخش عنوان واژه Lancet را وارد نماييد و ليستي از منابعي كه در عنوان آن­ها اين واژه وجود دارد نمايان خواهد شد. مي­توان نتايج را به كتاب، مجله و يا راهنما و يا از لحاظ دسترسي به مشترك، رايگان و يا غيرمشترك محدود نمود. همچنين برخي از شاخص‌هاي علم‌سنجي پايگاه هاي ISI وScopus  نمايش داده مي‌شود. در اين جستجو، مطابق شكل، در مجموع تعداد 14 عنوان منبع با واژه Lancet بازيابي شده است.  
 
مجلات بازيابي شده در جدول نتايج به­طور پيش فرض از بالاترين تا پايين ترين مقدار ضريب تأثير مجلات مرتب شده ­اند. با كليك روي نشانه فلش بالا و پائين هر ستون، مي‌توانيد چيدمان (Sorting) نتايج صفحه را براي همان ستون، صعودي و يا با يك كليك ديگر، به صورت نزولي تغيير دهيد.هر مجله علاوه بر عنوان شامل حوزه موضوعي، فراهم­كننده، پايگاه نمايه كننده و شاخص­هاي رتبه بندي و ارزيابي نيز مي­باشد. با كليك برروي هر عنوان بازيابي شده مي­توان به وب­سايت منبع موردنظر مانند تصوير زير دست يافت. 
 
براي دسترسي به متن كامل كتاب­ها يا مقالات مجلات لازم است روي لينك فراهم­ كننده (Publisher/Holder) آن كتاب، مجله يا راهنما كليك كرد. پس از بازيابي عناوين، در قسمت فراهم­ كننده ليستي از فراهم­كنندگان هر منبع مشاهده ­مي­شود، به­ صورتي كه با انتخاب هركدام از اين فراهم ­كنندگان، امكان دستيابي به محتواي منبع موردنظر به صورت جداگانه و در صفحه­ اي مجزا وجود دارد.  
 
صفحه مربوط به فراهم ­كننده ScienceDirect در اين جستجو به صورت زير ارائه مي­شود: 
 
با كليك بر روي قسمت Details كه در مقابل هر رديف جدول نتايج درج شده، مي­توان به مشخصات بيشتري از منبع موردنظر دسترسي پيدا كرد. اطلاعات بازيابي شده به صورت تصوير زير نمايش داده مي­شود كه حاوي اطلاعاتي در رابطه با منبع مورد جستجو مي­باشد. 
 

در قسمت جستجوي ساده مي­توان به صورت الفبايي نيز به جستجوي منبع (كتاب، مجله، راهنما) موردنظر پرداخت. به صورتي كه با انتخاب يكي از حروف لاتين مشخص شده، ليستي از منابعي كه با اين حرف آغاز مي­شوند در جدول نتايج مشاهده مي گردند.

جستجوي پيشرفته:

در جستجوي پيشرفته علاوه بر امكاناتي كه در جستجوي ساده وجود دارد، مي­توان محدوديت­هايي از طريق شاخص‌هاي علم‌سنجي نيز اعمال نمود.

در جستجوي پيشرفته با وارد كردن هركدام از قسمت­هاي مشخص شده شامل عنوان، نويسنده، ISBN و يا ISSN، ناشر، پايگاه نمايه كننده منبع و ورود مقاديري از شاخص­هاي ارزيابي و رتبه ­بندي موجود مانند Impact Factor، CiteScore، SNIP و SJR مي­توان به جستجوي منبع پرداخت. 
 
 
جستجوي موضوعي: 
 
 
 در جستجوي موضوعي مي­توان با استفاده از درختواره موضوعي موجود در سامانه، مجله‌هاي معتبر در حوزه‌ي موضوعي را پيدا كرد. پس از تايپ قسمتي از موضوع، سامانه بلافاصله موضوع مورد نظر را بازيابي نموده و نمايش مي­دهد. در صورت وجود علامت بعلاوه (+) در كنار موضوعات، مي­توان با كليك روي آن، زيرشاخه‌هاي يك حوزه‌ي موضوعي را نيز مشاهده نمود.

رتبه بنديScopus  و رتبه بندي ISI:

در اين بخش مي­توان كليه منابع را براساس شاخص­هاي Scopus و يا ISI جستجو نمود. اين اطلاعات به پژوهشگر كمك مي­كند تا درباره انتخاب يك مجله براي چاپ مقاله بهترين تصميم را بگيرد.

 
 

پايگاه هاي اطلاعاتي(Databases):

شامل ليست منابع علمي مختلفي است كه وزارت بهداشت مشترك آن ها است كه وضعيت دسترسي به اين پايگاه ها را نشان مي­دهد.            

رنگ ستون Details به تشخيص نوع دسترسي كمك مي­كند. رنگ سبز به معناي داشتن اشتراك توسط وزارت بهداشت، رنگ نارنجي دسترسي آزاد، و رنگ خاكستري به معناي نداشتن اشتراك است. حروف موجود در نمادهاي سبز، نارنجي و خاكستري در اين ستون معناي خاصي دارند و نشان دهنده نوع منبع مي­باشند: حرف J بيان كننده مجله(Journal)، حرف B نشان دهنده كتاب (Book)، حرف C نماد  (Consult) و معرف آن است كه منبع مربوطه يك راهنما است. حرف D نماد بانك اطلاعاتي (Database)، حرف L بيان كننده بانك هاي اطلاعاتي داخلي (Local Database)، حرف M نشان دهنده منابع ديداري و شنيداري (Multi Media)، حرف E مشخص كننده منابع پزشكي مبتني برشواهد  (Evidence Base Medicin) ، حرف F نمادكلمه (Free) و مشخص كننده منابع رايگان مي­باشد.  
 
 
همچنين در اين قسمت امكان دسته بندي و مشاهده منابع اطلاعاتي به صورت زير وجود دارد: 
 
 

در پايان لازم است بدانيد در اين سامانه اطلاعات مجلات، شاخص­هاي ارزيابي مانند SJR، SNIP و Cite Score به محض تغيير بروزرساني مي­شوند و اطلاعات كتاب­ها نيز به محض انتشار ويرايش جديد در دسترس قرار مي­گيرند.

درگردآوري بخشي از مطالب اين راهنما، از فيلم آموزشي « معرفي سامانه منبع ياب و طرز كار با آن» كه توسط مديريت اطلاع رساني پزشكي و منابع علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد تهيه شده، كمك گرفته شده است. 

تاریخ به روز رسانی:
1398/06/16
تعداد بازدید:
1190
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal