راهنماي PubMed

پایگاه اطلاعاتی PubMed توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI)، در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده (NLM) ، واقع در موسسه ملی بهداشت (NIH) تهیه و پشتیبانی می شود. این پایگاه از سال 1996 به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفت. پوشش موضوعی این پایگاه شامل اطلاعات موجود در رشته های پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، دامپزشکی و علوم پایه پزشکی می باشد.

این پایگاه دسترسی به بیش از 33 میلیون استناد و چکیده متون زیست پزشکی را فراهم نموده است. در این پایگاه دسترسی به متن کامل مقالات فراهم نیست ولی مقالات موجود در PubMed ممکن است دارای لینک به متن کامل از دیگر منابع از جمله وب سایت ناشران و یا Pubmed Central (PMC) باشند.

آدرس دسترسی به این پایگاه https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov می باشد. پابمد چند روش جستجو از جمله جستجوی ساده، پیشرفته، جستجو با استفاده از اصطلاحنامه MESH و جستجوی یک مدرک خاص را در اختیار کاربران قرار می دهد.

برای انجام جستجوی ساده در این پایگاه باید کلید واژه مورد نظر را در باکس جستجو وارد و بر روی دکمه Search کلیک نمود. همزمان با تایپ کلیدواژه پایگاه پابمد، پیشنهاداتی را براساس کلیدواژه وارد شده ارائه می دهد.


جستجوی پیشرفته: برای جستجوی کلیدواژه ها در یک فیلد خاص و انجام جستجوی ترکیبی استفاده می شود. در این جستجو از قسمت Add terms to the query box فیلد یا پایگاه مورد نظر انتخاب می شود و متناسب با آن کلیدواژه مورد نظر در باکس روبروی آن تایپ می شود. پس از تایپ کلیدواژه بایستی از منوی کشویی روبروی آن عملگر مناسب انتخاب نمود.

Add with AND: محتوایی را جستجو می‌کند که شامل هر دو کلید واژه 1 و کلیدواژه 2 باشد.

Add with OR: محتوایی را جستجو می‌کند که شامل کلید واژه 1 یا کلید واژه 2 باشد.

Add with NOT: محتوایی را جستجو می‌کند که شامل کلید واژه 1 باشد ولی کلیدواژه 2 را شامل نشود.

 
 
 

در قسمت پایین جستجوی پیشرفته تاریخچه و جزئیات جستجو قابل مشاهده می باشد. در این قسمت امکان ترکیب نمودن نتایج جستجوهای انجام شده با هم وجود دارد.

 
 
 

در صفحه نتایج بازیابی شده می توان با استفاده از فیلترهایی که در سمت چپ صفحه به مانند شکل زیر نشان داده شده است نتایج را به سال، نوع مدرک و ... محدود نمود.

 
 
 
 

برای نمایش فیلتر های بیشتر می توان بر روی گزینه Additional filters کلیک نمود. با استفاده از این گزینه می توان محدودیت هایی از جمله سن، جنس و زبان و ... به نتایج جستجو اعمال نمود.

 
 
 
 

نتایج بازیابی شده را می توان مشاهده و یا ذخیره نمود، به ایمیل فرستاد و یا از طریق گزینه های موجود در Send to مدیریت کرد. برای استفاده بهتر از این قسمت باید در سایت پابمد ثبت نام انجام گردد.

 
 

 

Clipboard: این گزینه 500 نتیجه اول را به صورت موقت ذخیره می نماید.

My Bibliography: فرد می تواند مقالات مورد نظر خود را به این قسمت انتقال دهد. البته استفاده از این قسمت مستلزم ورود به صفحه شخصی می باشد.

Collections: در صورت ثبت نام نمودن در سایت پابمد، از این گزینه می توان مقالات انتخابی را در مجموعه موجود در اکانت خود اضافه نمود.

Citation manager: برای انتقال نتایج بازیابی شده به نرم افزارهای مدیریت منابع از جمله EndNote از این گزینه استفاده می شود.

MeSH Database: یک روش دیگر جستجو استفاده از اصطلاحنامه MESH می باشد که هم برای کنترل کلیدواژه های مقالات برای نشر در مجلات به کار می رود و هم می توان با استفاده از کلیدواژه های این اصطلاحنامه در پابمد جستجو نمود و یا جهت گسترش جستجو مترادفات پیشنهادی در این اصطلاحنامه را برای جستجو استفاده نمود.

 
 
 

Linkout

این گزینه که در پایین مشخصات مقالات بازیابی شده از پایگاه پابمد وجود دارد پیوند به متن کامل مقاله را فراهم می نماید. تقریبا همه مقالات نمایه شده در پابمد به متن کامل شان در وب لینک دارند.

 

Single Citation Matcher

برای جستجوی یک مقاله خاص زمانی که برخی از اطلاعات کتابشناختی آن از جمله نام مجله، تاریخ انتشار، شماره صفحات، نام نویسنده یا کلمات عنوان را می دانید به کار می رود.

 

تهیه و تنظیم: حلیمه صادقی

مهر 1400

تاریخ به روز رسانی:
1400/07/17
تعداد بازدید:
15643
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:7
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal