راهنماي Google Scholar

مقدمه

مي‌توان گفت كه گوگل اسكالر بخش ويژه كاوش در مطالب علمي و پژوهشي است.

گوگل اسكولار متعلق به شركت گوگل است و به طور رايگان در دسترس همگان قرار دارد. به كمك گوگل اسكولار مي­توان نوشته­هاي علمي، استنادات، نويسندگان و مقالات را مورد جستجو قرار داد و رويدادهاي علمي اخير در حوزه­هاي تحقيقاتي مختلف را دنبال كرد. نويسندگان مقالات مي­توانند در گوگل اسكولار پروفايل عمومي تهيه نمايند و مقالاتي را كه به مقاله آنها استناد نموده­اند را مشاهده كنند. همچنين گوگل اسكولار اين قابليت را دارد كه به طور خودكار پروفايل نويسنده را به روز نمايد و در صورتي­كه مقاله­اي از نويسنده منتشر شده باشد آن مقاله را به مجموعه مقالات نويسنده در پروفايل وي اضافه كند. به كمك گوگل اسكولار مي­توان H-index نويسنده مقاله را مشاهده نمود. دقت اين ابزار براي H-index از ساير ابزارها كمتر است زيرا مقالات منتشر شده در مجلات غير معتبر را نيز در محاسبه H-index لحاظ مي­كند. از طريق اين سرويس، شما مي­توانيد رزومه علمي و دانشگاهي و پروفايل خود را بسازيد و آنها را در وب براي ديگران قابل رويت كنيد. يكي ديگر از اهداف توليد چنين پروفايل­هايي آشنايي بيش از پيش پژوهشگران باهم و از اين طريق مشاركت علمي در كارهاي تحقيقاتي مي­باشد.

 Citation Scholar Google

اين ويژگي گوگل راه ساده اي براي نويسندگان فراهم مي كند تا ميزان ارجاع به مقالات خود را پپگيري نمايند. با استفاده از اين امكان متوجه مي شويد كه چه فردي به مقاله شما استناد كرده، نمودار آن را مي بينيد و ميزان استناد به مقالات شما را گزارش مي دهد.  همچنين مي توانيد با استفاده از اين ابزار، پروفايل عمومي براي خود بسازيد، بدين ترتيب هركس كه نام شما را در گوگل اسكولار جستجو كند مشخصات عمومي تان را در نتايج جستجو خواهد ديد.بهتر از همه اينكه نصب آن سريع است. حتي اگر صدها مقاله نوشته باشيد و حتي اگر محققان مختلف به نام شما استناد كرده باشند، دسترسي به آن راحت است. شما مي توانيد در يك زمان نه فقط يك مقاله بلكه گروهي از مقالات مرتبط را به پروفايلتان اضافه و ميزان استنادات را محاسبه كنيد و هنگامي كه گوگل اسكولار، استناد جديد به مقاله شما را بر روي وب پيدا مي كند به طور خودكار ميزان استنادات روزآمد مي شود. شما حتي به فهرست مقالاتي كه به طور خودكار به روز رساني شده دسترسي داريد. البته هم مي توانيد روزآمد شدن را مرور كنيد و هم خودتان به صورت دستي مقالات خود را در هر زمان كه خواستيد به روز رساني كنيد. همچنين تمام انتشارات شما به زبان فارسي و انگليسي و ... را نمايش مي­دهد و همانند دو پايگاه استنادي scopus و ISI شاخص H-index شما را محاسبه مي كند. از آنجا كه اين سرويس گوگل، استنادات به مقالاتي كه در  scopus و ISI نمايه نشده­اند (مانند اكثر مقالات فارسي) را نيز محاسبه مي­كند، اغلب شاخص H-index بالاتري را براي نويسندگان و پژوهشگران نمايش مي­دهد. 
نحوه عضويت و اضافه نمودن مقاله در گوگل اسكولار

براي ايجاد پروفايل در گوگل اسكولار، ابتدا نياز به يك اكانت گوگل (Gmail)و يك ايميل آكادميك داريد.

براي ايجاد پروفايل گوگل اسكولار سه مرحله انجام مي­شود:

مرحله اول: درج اطلاعات شخصي

مرحله دوم: درج اطلاعات مقالات

مرحله سوم: تنظيمات مربوط به روزآمد سازي است.

مي‌توانيد با استفاده از حساب كاربري كه در گوگل داريد وارد گوگل اسكولار شويد و در غيراين­صورت مي‌توانيد به طور رايگان ثبت نام نماييد.

 ابتدا بايد يك حساب كاربري در گوگل ايجاد نماييد. چنانچه كاربر جديد گوگل هستيد و اكانت Gmail نداريد، لازم است ابتدا براي خود حساب كاربري ايجاد كنيد.

زماني كه وارد صفحه كاربري حساب گوگل مي‌شويد فرم citation sign up form ظاهر مي‌شود.نام و مشخصات خود را وارد نماييد و آدرس ايميل دانشگاه براي تاييد مورد نياز است.

بعد از كليك بر روي گزينه next step صفحه اي باز مي‌شود كه فهرستي از مقالات نوشته شده توسط افرادي با نام‌هاي مشابه خودتان را در آن مي‌بينيد. بر روي "Add all articles" كنار هر گروه مقالاتي كه مال شماست و يا بر روي "see all articles" كليك كنيد تا مقاله خاص به آن گروه اضافه شود. اگر مقالات خود را در اين گروه ها نديديد، بر روي   "search articles" كليك كنيد تا يك جست و جوي معمولي در google scholar  انجام شود. سپس مقالات خود را در به آن اضافه كنيد.

و مي‌توان با استفاده از add و يا Remove مقاله مورد نظر را اضافه و يا حذف نمود

 

در گام بعدي براي اضافه شدن مقالاتي كه در آينده مي‌خواهيد به پروفايل خود اضافه نماييد در قسمت Profile updates دو حالت را مي‌توانيد انتخاب نماييد.

حالت اول: مقالات شما به طور خودكار توسط سيستم به روز مي‌شوند.

حالت دوم: قبل از به روز شدن مقالات جديد در پروفايل شما، سيستم به شما ايميل مي‌فرستد و در حالتي كه شما آن را تاييد نماييد به پروفايل­تان اضافه مي‌شود.

 

صفحات پروفايل شما شامل سه قسمت مي‌باشد.

قسمتي كه شامل نام و مشخصات شماست، قسمت دوم شامل مقالات و سال انتشار و قسمت سوم شامل آمار و استنادات مي‌باشد.

در قسمت سوم استنادات مقالات بر اساس بر اساس كل زماني كه مقاله مورد نظر چاپ شده است ""allو در قسمت ""since استنادات اخير را نشان مي‌دهد.

 

قسمت h-index شاخص h را نشان مي‌دهد. براي مثال اگر شاخص h نويسنده 10 باشد يعني نويسنده 10 مقاله دارد كه حداقل 10 بار استناد شده است

 

10-index تعداد مقالاتي مي‌باشد كه حداقل 10 بار استناد شده است

 

در قسمت add مي‌توانيد مقالات خود را نيز به صورت دستي و يا با وارد كردن اطلاعات كافي وارد نماييد.

با انتخاب كردن مقاله مورد نظرتان مي‌توانيد آن‌ها را با فرمت هاي متنوع دريافت نماييد و در برنامه هاي بعدي از آن بتوانيد استفاده نماييد.

 

و در صورتي كه چند مقاله يكسان داشته باشيد با انتخاب مقاله مورد نظر و كليك كردن بر روي merge مي‌توانيد براي مثال دو مقاله را يك مقاله نماييد.

 

و اگر بر روي عدد مربوط كليك نماييد مي‌توانيد مقالاتي كه به شما استناد كرده‌اند را مشاهده نماييد.

 

مقالاتي كه به مقاله مورد نظر استناد نموده‌اند.

 

در قسمت سرچ مي‌توانيد نام نويسنده را جستجو نماييد.

 

اگر بخواهيد مقاله را از پروفايل خودتان حذف نماييد بايد مقاله را انتخاب نماييد و گزينه delete را انتخاب نماييد.

 اگر مقاله اي را اشتباه حذف كنيد مي‌توانيد از قسمت more گزينه view trash را انتخاب نماييد و دوباره مقاله را بازگرداني نماييد.
 و در قسمت Edit  مي‌توانيد پروفايل خود را تغيير دهيد.

نحوه جست و جوي مقالات و اسناد:

براي جستجوي مقالات مختلف در زمينه هاي موضوعي گوناگون لازم است شما عبارت صحيح را در وارد نماييد.

شكل صحيح موضوع را مطابق شكل وارد نماييد و يا اگر به دنبال مقاله اي از يك نويسنده خاص هستيد شكل صحيح نام نويسنده را وارد نماييد ابتدا نام خانوادگي و با يك فاصله نام وي را تايپ نماييد.

 

در صفحه نتايج ليست مقالات و منابع علمي در موضوع شما ظاهر مي­شود. در سمت چپ گوگل اسكولار براي شما امكاناتي قرار داده است از جمله مرتب كردن نتايج جستجو بر اساس سال هاي اخير و يا ميزان ربط. امكان مشخص كردن تاريخ نيز در قسمتCustom range  براي شما قرار داده شده است. با تيك زدن كنار Citations و  Patentsپروانه هاي ثبت اختراع و مقالات استنادي نيز در نتايج جستجو خواهند آمد.

 

در صفحه مربوط به ركوردهاي بازيابي شده، زير نام برخي از نويسندگان خط دار و داراي لينك است. با كليك روي نام اين نويسندگان به پروفايل شخصي آنان در گوگل اسكولار هدايت مي شويد كه علاوه بر ديدن فهرست جامعه منابع، به شاخص H  آنان نيز دست خواهيد يافت و علاوه بر آن نمودار تحليل استنادي نويسندگان نيز قابل رويت مي باشد. معرفي كامل مربوط به اين بخش از گوگل اسكولار و كاربردهاي آن در مباحث علم سنجي در فايل راهنمايي مجزا تهيه و ارائه خواهد شد.

تاریخ به روز رسانی:
1398/10/14
تعداد بازدید:
7217
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal